United Cup nabídne nový turnaj smíšených týmů

Zdroj fotky: Getty Images

United Cup je zbrusu nový formát pod hlavičkou ATP a WTA. Zavedení soutěže smíšených družstev oznámila organizace Tennis Australia. V lednu příštího roku nahradí v kalendáři ATP Cup a nabídne nám spojení těch nejlepších mužů a žen jednotlivých zemí.

Návrat týmové soutěže formátu mix, tedy za účasti mužů i žen, je tu. Tentokrát to nebude u fanoušků tolik populární Hopman Cup, ale nový podnik, který by měl nést název United Cup. ATP ani WTA zatím neuvedly, kdy se turnaj bude konat. Dle informací má nahradit lednový ATP Cup. Ten v současném kalendáři pro rok 2023 zabírá termín od 30. prosince do 8. ledna.

ATP Cup se nesetkal s velkým nadšením u fanoušků ani samotných hráčů. Všichni ho hodnotili jako velmi podobný Davis Cupu. Nová soutěž smíšených družstev tak rozhodně nabídne zajímavější podívanou.

Hopman Cup

Hopmanův pohár se tradičně konal na začátku ledna od roku 1989 až do roku 2019. Podnik, ve znamení smíšených dvojic, se skládal ze dvou singlových utkání a jednoho mixu. Vítězná trofej nesla jméno Harryho Hopmana. Australský tenista přivedl jako kapitán Austrálii k patnácti vítězstvím v Davis Cupu.

Na turnaji, kam organizátoři zvali vždy osm zemí, se dařilo i Čechům. Hned první ročník ovládli Miloslav Mečíř a Helena Suková. V roce 1994 triumfovali Petr Korda s Janou Novotnou a o 18 let později přidali poslední vavřín Tomáš Berdych a Petra Kvitová.

Poslední dva ročníky, než turnaj vyškrtl z kalendáře ATP Cup, ovládl pár ze Švýcarska – Roger Federer a jeho mladší krajanka Belinda Benčič. Dvakrát poražení tenkrát odešli z finále Němci Angelique Kerber a Alexander Zverev.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Belinda Bencic (@belindabencic)

Jak bude vypadat formát United Cupu?

Na rozdíl od Hopman Cupu (tradičně hraný v Perthu) uvidí fanoušci tenisové zápolení ve více australských městech. Podle deníku The Times se na akci představí 16 zemí. Ty se rozdělí do skupin, ze kterých postoupí ti nejlepší do vyřazovací fáze. Podobně jako u Hopmanova poháru nabídne jedno utkání mezi týmy dva zápasy dvouher a jednu smíšenou čtyřhru. Nebude to ale exhibiční událost. Za United Cup se budou udělovat body do žebříčků.

Přesný formát soutěže však zatím organizace nestanovila. "Plány na australské léto se právě dokončují. Těšíme se, že brzy oznámíme další podrobnosti," zmínil Brett Patten, ředitel Tennis West (organizace spadající pod Tennis Australia).

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full