Wimbledon i přes odebrání bodů obsazen hvězdami WTA

Zdroj fotky: AELTC/Jed Leicester

Ačkoliv bylo Wimbledonu vzhledem ke kontroverzi o zákazu startu ruských a běloruských tenistů odebráno bodování do žebříčku ATP i WTA, je dámské pole i letos hvězdně obsazeno. Mimo aktuálně největší hvězdy ženského tenisu, Igy Świątek, se zde představí (až na vyloučenou Arynu Sabalenkovou) i zbytek TOP 10. Mimoto se na turnaji objeví i pár navrátivších se tváří.

Tenisovou špičku absence bodů neodradila

Léto se blíží a s ním nevyhnutelně i tenisový svátek, Wimbledon konající se tradičně v All England Clubu v Londýně. Tento rok se tak však nestalo bez jistých kontroverzí. Tou hlavní je bezpochyby rozhodnutí o vyloučení ruských a běloruských tenistů vzhledem k probíhající invazi Ruské federace na Ukrajinu. V návaznosti na to se asociace obou hlavních tenisových okruhů, ATP i WTA, rozhodly Wimbledonu odebrat body, jež mohou hráči na turnaji získat.

To však neodradilo většinu hráček od účasti na nejslavnějším tenisovém turnaji světa, a jejich jména tudíž figurují na seznamu přihlášených. Hlavní hvězdou, jež se má na turnaji představit, je světová jednička a šampionka Roland Garros Iga Świątek. Pro polskou tenistku, která vyhrála již 35 zápasů v řadě, body určitě nejsou hlavní motivací. Aktuálně jich má na svém kontě totiž 8 631, což je více než ke svému jménu mají Anett Kontaveit a Paula Badosa dohromady. Obě se nacházejí v žebříčku hned za Polkou a figurují také v seznamu přihlášených na Wimbledon, stejně jako i zbytek aktuální nejlepší světové desítky včetně Karolíny Plíškové. Chybí jen Aryna Sabalenka, jíž start nebyl povolen.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Women’s Tennis Association (@wta)

Kromě žebříčkové špičky zde najdeme i pár bývalých šampionek. Především jde o dvojnásobnou vítězku Petru Kvitovou, které se, doufejme, podaří na trávě obrátit zatím nepříliš úspěšný průběh sezóny. Dále se můžeme těšit také na Garbiñe Muguruzu, Angelique Kerber a Simonu Halep, jež v tomto pořadí turnaj vyhrály v letech 2017-2019.

Hojný počet českých zástupkyň

Na seznamu přihlášených nechybí ani několik českých jmen. Kromě již zmíněné Petry Kvitové a Karolíny Plíškové, jež minulý rok dokráčela až do wimbledonského finále, nechybí na seznamu ani nedávno zotavená Barbora Krejčíková. Té se sice první zápas po návratu na French Open nevydařil, ale v travnaté části sezóny bude mít příležitost spravit si chuť. Zbylá jména pak tvoří Kateřina Siniaková, Tereza Martincová, Marie Bouzková a Karolína Muchová. Mezi zmíněnými stále chybí Markéta Vondroušová, která se zotavuje po operaci zápěstí, jež ji v poslední době trápilo a zabránilo jí ve startu v Madridu, Římě i na Roland Garros.

Návrat několika tváří

Po delší době se naopak má na turnaji představit i pár hráček, jež v posledních měsících na okruhu chyběly. S pomocí tzv. chráněného žebříčku se můžeme těšit např. na Sofii Kenin. Šampionka Australian Open z roku 2020 kvůli zranění kotníku nehrála od březnového turnaje v Indian Wells. Stejným způsobem se na seznam dostala také Eugenie Bouchard, bývalá finalistka z roku 2014, kde podlehla Petře Kvitové. Ta na okruhu chyběla dokonce již od března 2021 kvůli operaci ramene. Faktem ale je, že lepší příležitost na tenisový návrat po tak dlouhé pauze, než bude na Wimbledonu, by hledala jen stěží.

Na seznamu naopak nenajdeme sedminásobnou šampionku Serenu Williams ani její starší sestru Venus, jež si singlovou trofej z Wimbledonu odnesla pětkrát. Venus odehrála svůj dosud poslední zápas v srpnu minulého roku v americkém Chicagu. V aktuálním žebříčku jí proto patří až 571. místo. Po turnaji přitom ze žebříčku úplně zmizí Serena. Wimbledon byl totiž poslední turnaj, který minulý rok třiadvacetinásobná grandslamová vítězka odehrála. Podobně se budeme muset smířit také s absencí bývalé světové jedničky a obhájkyně titulu Ashleigh Barty, jež v březnu letošního roku s velkým překvapením ukončila kariéru.

Nejistota a možná odhlášení?

Otázkou zůstává, kolik z přihlášených hráček se Wimbledonu nakonec skutečně zúčastní. Už v květnu dala najevo nespokojenost s absencí bodů čtyřnásobná grandslamová šampionka Naomi Ósaka. Uvedla, že ačkoliv finální rozhodnutí ještě neučinila, podle tehdejší situace to vypadalo, že se turnaje spíše nezúčastní. Wimbledon bez bodů by podle ní byla spíše pouhá exhibice. Za to sklidila pořádnou kritiku od Karolíny Plíškové. Ta se proti vyjádření Japonky silně postavila, a dodala, že kdo miluje tento sport, tomu jsou nějaké body jedno a Wimbledon hrát bude, zvlášť když hráč vůbec má tu možnost.

My budeme zkrátka doufat, že ať už bude obsazení ženského pavouku jakékoliv, tak že se hlavně dočkáme pěkných zápasů a kvalitního tenisu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full