Nejen Barty, Federer či Serena Williams. Jaká další velká jména oznámila konec?

Zdroj fotky: Getty Images

Je tu konec roku a ten letošní byl ve znamení velkých konců kariér. Do tenisového důchodu odešel legendární Švýcar Roger Federer a zastínil tak další skvělé hráče, grandslamové vítěze a vítězky nebo světové jedničky, kteří řekli své sbohem tenisovému světu a v nové sezóně je už neuvidíme.

Jednou z hlavních událostí roku 2022 byl konec švýcarského Maestra. Roger Federer se na Laver Cupu rozloučil s velice úspěšnou kariérou. Světla reflektorů neminul ani březnový konec tehdy světové jedničky Ash Barty, konec nekonec legendární Američanky Sereny Williams na US Open i dojemná chvíle loučení s bývalým třetím hráčem světa Juanem Martínem Del Potrem v Buenos Aires. Rozloučili se i Philipp Kohlschreiber, Andreas Seppi, Gilles Simon, Jo-Wilfried Tsonga, Květa Peschke, Andrea Sestini Hlaváčková nebo už potřetí ohlásila konec Kim Clijsters. Hodně velkých hráčů tak končilo nepozorovaně.

Kevin Anderson

Své sbohem vyslal do světa po prohře ve třech sadách Miami Open s Juanem Manuelem Cerundolem Jihoafričan Kevin Anderson. Bývalá světová pětka si dvakrát zahrála finále Grand Slamu. Na US Open 2017 ukončil jeho snovou cestu Rafael Nadal. Druhé finále si vybojoval v roce 2018 po šesti hodinách a třiceti šesti minutách poměrem 26:24 v pátém setu proti Johnu Isnerovi (delší zápas na Grand Slamech jsme zažili jen ve Wimbledonu v roce 2010). Finálovým soupeřem byl Kevinovi londýnský král Novak Djokovič, který ve třech setech vyhrál. Svůj poslední titul získal jak jinak než na trávě v Newportu v roce 2021.

Marc López

Na letní olympiádě v Riu zaznamenal svůj životní úspěch. Společně s Rafaelem Nadalem si poradili postupně s páry Rojer/Haase, Del Porto/M. González, Marach/Peya, Nestor/Pospisil a ve finále s dvojicí Florin Mergea/Horia Tecau z Rumunska. Po proměněném mečbolu mohla začít oslava zlaté olympijské medaile.

Své další velké výsledky připsal s kamarády a stabilními parťáky Marcelem Granollersem a Felicianem Lópezem. S prvním jmenovaným slavil na ATP Finals v roce 2012 a se svým jmenovcem ve finále Roland Garros 2016. Svůj poslední duel na okruhu odehrál v Madridu po boku současné světové jedničky Carlose Alcaraze, v době, kdy už od prosince 2021 působil v realizačním týmu svého olympijského deblového partnera Rafy Nadala.

Monica Puig

Psal se rok 2016 a metr sedmdesát vysoká Portoričanka si zahrála 3. kolo Australian Open a Roland Garros, finále v Sydney či semifinále na trávě v Eastbourne. Jako světová 34 odletěla do Ria de Janeira na letní olympijské hry. Polona Hercog, Anastasia Pavlyuchenkova, Garbiňe Muguruza a Laura Siegemund uhrály dohromady 14 gemů proti rodačce ze San Juanu. Nezastavila ji ani v semifinále nakonec bronzová Petra Kvitová, ani ve finále vládkyně sezóny 2016 Angelique Kerber. Připsala tak dost možná nejpřekvapivější tenisový triumf v historii olympijských her. Vyšplhala se na 27. místo světa a nic víc. Bohužel olympiáda byla jediným výstřelem i kvůli četným zraněním. Ta ukončila její kariéru. Poslední utkání skrečovala v dubnu na turnaji v Saint-Malo.

Tommy Roberdo

Krajan a stářník Marca Lópeze Tommy Robredo se ve čtyřhře dostal "pouze" na 16. příčku, lepší byl v singlu. Několik týdnů strávil v elitní desítce a nejlépe se vyhříval na pozici páté. Stejně jako většina Španělů byl především zářným antukářem. Na French Open ale ani na pátý pokus v roce 2013 čtvrtfinálové brány nepřekonal. Ve čtyřhře si semifinále zahrál dvakrát na US Open a v mixu na Australian Open. V letech 2004, 2008 a 2009 byl u triumfů Španělska v Davis Cupu. S Arantxou Sánchez Vicario (2002) a Marií Martínez Sánchez (2010) vyhrál Hopman Cup. Poslední utkání odehrál na turnaji v Barceloně, kde v roce 1999 debutoval.

Andrea Petkovič

Němka s kořeny v Bosně a Hercegovině se na světovém žebříčku vyšplhala nejvýše na devátou pozici v roce 2011. Od té doby se do světové desítky z jejich krajanek dostaly pouze Julia Görges, která ukončila kariéru po sezóně 2020, a Angie Kerber, bývalá světová jednička užívající si momentálně očekávání prvního potomka.

Na Grand Slamu si zahrála semifinále Roland Garros 2014, kde nestačila na Simonu Halep. Čeští fanoušci si ji stoprocentně pamatují z finále Fed Cupu 2014 z O2 Arény, kde dvojice Kvitová/Šafářová byly ve dvouhrách lepší než duo Petkovič/Kerber a Češky vyhrály 3:1. Konec kariéry přišel na US Open po prohře s Belindou Benčič.

Horia Tecau

Olympijské stříbro z Ria, titul v mixu na Australian Open 2012 s Bethanie Mattek-Sands a triumfy na Wimbledonu 2015 a US Open 2017 s Jeanem-Julienem Rojerem, to jsou největší úspěchy jednoho z nejlepších rumunských tenistů všech dob. Sezónu 2015 zakončil jako světová dvojka za Marcelem Melem.

Celkem 38 titulů posbíral na okruhu ATP. Kariéru už chtěl končit po ATP Finals 2021, kam se kvalifikoval s novým partnerem Kevinem Krawietzem, ale odložil svůj odchod kvůli Davis Cupu. V baráži proti Španělsku porazili s Mariusem Copilem pár Davidovich Fokina/Martínez. Od března 2022 působí jako kapitán rumunského ženského týmu pro Billie Jean King Cup.

Peng Shuai

Nejlepší čínská tenistka historie. Peng Shuai se jak na žebříčku dvouhry i čtyřhry dostala do elitní patnáctky. V singlu to bylo 14. místo, v deblu 20 týdnů kralovala tenisovému světu jako vůbec první Číňanka. Wimbledon 2013, WTA Finals 2013 a Roland Garros 2014 opanovala s kamarádkou Su-wei Hsieh. Na australském Majoru došla do finále s Andreou Hlaváčkovou.

Svá poslední utkání odehrála v roce 2020 po boku krajanek Shuai Zhang, Yafan Wang a Xin-Yun Han. Pak zmizela. Na podzim 2021 obvinila bývalého vicepremiéra ze sexuálního obtěžování. Kauza "Where is Peng Shuai?" (Kde je Peng Shuai?) se řešila dlouhou dobu až do února 2022, kdy v podivném rozhovoru pro francouzský deník L'Équipe řekla, že je v pořádku a vše je jen nedorozumění. Zároveň oznámila konec veleúspěšné kariéry. Obavy o její bezpečí však neustále pokračují.

Bruno Soares

Brazilský deblista se na světovém žebříčku dostal těsně pod vrchol. Bývalá světová dvojka prožila nejlepší sezónu v roce 2016. Vyhrál tři Grand Slamy. Australian Open a US Open s Jamiem Murryem (V New Yorku slavil i v roce 2020 s Mate Pavičem) a mix na Australian Open s Elenou Vesninou, která loni zaznamenala skvělý comeback po narození dcery (letos jsme ji na kurtu neviděli, ale kariéru oficiálně neukončila). V mixu vyhrál i dvakrát US Open (S Ekaterinou Makarovou a Saniou Mirza). Ve dvouhře stejně jako López nebo Tecau neprorazil. Nejlépe byl na začátku druhé stovky. Kariéru ukončil 40letý hráč na US Open po boku svého dlouholetého spoluhráče Jamieho Murrayho.

Sania Mirza

Saniu Mirzu, matku čtyř ročního Izhaana a nejlepší indickou tenistku, můžeme zařadit mezi skvělé indické deblisty nedávné minulosti Rohanna Bopannu, Leandra Paese a Maheshe Bhupathiho. Dobře našlápnuto měla i ve dvouhře, kde se vyšplhala do elitní třicítky, ale v roce 2012 definitivně kvůli několika zraněním svoji kariéru ukončila a začala se věnovat pouze čtyřhře. V ní vytvořila skvělý pár s švýcarskou tenisovou legendou Matinou Hingis (bývalou světovou jedničkou ve dvouhře i čtyřhře). Společně v letech 2015 a 2016 opanovaly tři ze čtyř Majorů. Titul na Roland Garros nikdy nevyhrála a jako jediný chybí Indce ke kariérnímu Grand Slamu. Ve Francii se radovala alespoň ve smíšené čtyřhře s Maheshem Bhupathim v roce 2012 (stejně jako v Austrálii 2009). 

Na olympijských hrách jí medaile unikla, v Riu s Rohanem Bopannou totiž skončili čtvrtí. Konec kariéry si dlouho rozmýšlela. Po Ausralian Open 2022 se rozhodla, že odehraje poslední sezónu, ale zranění před US Open její plány změnilo. Není tak jasné, kdy odehraje svůj poslední turnaj, ale je velmi pravděpodobné, že se v průběhu nového roku rozloučí. Zatím poslední turnaj odehrála bývalá světová jednička v Cincinatti po boku Lucky Hradecké.

Lucie Hradecká

O rok starší než Mirza je 37letá česká tenistka, která s rodačkou z Bombaje objížděla velkou část své poslední sezóny. Právě indickou dvojici porazili Lucka a Radek Štěpánek v zápase o olympijský bronz v Brazílii. Ten přidala rodačka z Prahy k stříbru z Londýna 2012 po boku své životní spoluhráčky Andrey Hlaváčkové. Duo H+H slavilo dva Grand Slamy (French Open 2011 a US Open 2013). Lucka k této bilanci přidala ještě jednu trofej z Paříže v mixu po boku Františka Čermáka. Bývalá světová čtyřka odehrála poslední turnaj na Masters v Mexiku. Nejdojemnější momenty však zažívala pětinásobná vítězka Fed Cupu při loučení v Ostravě (po boku Lindy Noskové) a na Livesport Prague Open – poslední turnaj dua H+H.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Andrea Sestini Hlavackova (@andreasestinihlavackova)

Kdo dál?

Naposledy v této sezóně se jako profesionálové na kurtu představili i bývalý hráč TOP 10 a skvělý servisman Sam Querrey, vítěz Wimbledonu ve čtyřhře Dán Frederik Nielsen, Belgičanka Kirsten Flipkens, bývalá světová jednička ve čtyřhře Slovinka Katarina Srebotnik, vítěz deblového Australian Open ve čtyřhře Izraelec Jonathan Erlich, stříbrná ze smíšené čtyřhry na LOH v Londýně Britka Laura Robson a donedávna rekordman v počtu es Chorvat Ivo Karlovič.

Kdo vám bude na okruhu ATP/WTA nejvíce chybět? Roger Federer nebo někdo jiný?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full