Dávno pryč jsou časy amerických velikánů typu Peta Samprase, Andre Agassiho nebo Andyho Roddicka. Američané měli svoji zlatou generaci na konci 20. století a pak postupně slézali z tenisového výsluní. Teď se zdá, že se opět blízká na lepší časy. Na letošním Australian Open jsou hned tři tenisté ze Spojených států mezi nejlepší osmičkou.
Kvantitu střídá kvalita. Američané o sobě s novou generací dávají pár let vědět, ale většinou spíše svým množstvím v úvodních než závěrečných kolech. Na Roland Garros 2022 bylo hned sedm z nich mezi nasazenými. Výsledek? Osmifinále bez jediného zástupce.
Tuto nepříznivou bilanci ovšem hned vzápětí napravili na londýnské trávě. Ve čtveřici (Fritz, Paul, Tiafoe a Nakashima) se dostali do osmifinále. Dále prošel jen Taylor Fritz, který nevyužil vedení 2-1 na sety proti Nadalovi. Sice si vylepšil grandslamové maximum, ale semifinále bylo blízko. Pozoruhodným úkazem byla i trojice Australanů v osmifinále (Kyrgios, De Minaur, Kubler).
Na domácím Grand Slamu se opět vrátili ke starým pořádkům. V roli posledního mohykána reprezentoval ve druhém týdnu domácí barvy Frances Tiafoe. Tenista s kořeny v africké Sieře Leone porazil Nadala i Rubleva a poprvé od semifinále Wimbledonu 2018 (John Isner) dostal americkou vlajku mezi nejlepší čtyřku. Při své premiéře v semifinále Majoru dokonce zatápěl pozdějšímu vítězi Carlosi Alcarazovi.
Letošního Australian Open se zúčastnilo celkem 16 Američanů. Oči všech fanoušků se zaměřovaly na Taylora Fritze. 25letá americká jednička, semifinalista ATP Finals, je hlavní tváří nové generace hráčů z USA. Do turnaje vstupoval s bilancí v nové sezóně 5-1, když prohrál pouze třísetový zápas s Cameronem Norriem, ale za to porazil Lehečku, Zvereva, Hurkacze, Berrettiniho a Basilashviliho. V závěsu za ním se mluvilo o Tiafoeovi a Kordovi. Sebastian si před Melbourne zahrál finále v Adelaide s Djokovičem, ve kterém neproměnil mečbol.
Americká jednička Taylor Harry Fritz padl překvapivě už ve druhém kole na raketě Alexeie Popyrina a Frances Tiafoe o kolo později se stříbrným medailistou z Tokia Karenem Khachanovem. I tak postupovali Američané turnajem ve velké počtu. Ve třetím kole jich bylo osm, v osmifinále pak usilovali o elitní osmičku ve čtyřech.
Sebastian Korda v super tiebreaku pátého setu přešel přes Hurkacze, Tommy Paul se ztrátou jednoho setu vyřadil Bautistu Aguta a o poslední místo svedli pětisetový maraton Jeffrey John Wolf a Ben Shelton. V konečném účtování po setech 6:7, 6:2, 6:7, 7:6, 6:2 postoupil mladší 20letý Shelton, který poprvé v kariéře vycestoval za hranice Spojených států amerických.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Před 23 lety si čtvrtfinále Australian Open zahrála trojice Pete Sampras, Andre Agassi a Chris Woodruff. Sampras ve čtvrtfinále zdolal 3-0 Woodruffa, aby si mohl o finále zahrát jako světová trojka se světovou jedničkou Andre Agassim. Přestože tenista s přezdívkou Pistol Pete vedl 2-1 na sety, prohrál 6:1 v páté sadě a Agassi tak slavil sedmý vavřín na Grand Slamech.
Když opustíme australský kontinent, úplně poslední taková situace nastala na US Open 2005. Andre Agassi, Robby Ginepri a James Blake si zahráli mezi nejlepší osmičkou. Agassi na cestě do svého posledního grandslamového finále, kde prohrál s Federerem, nejprve v pěti sadách vyřadil Blakea a poté Ginepriho.
Čistě hypoteticky bylo ve hře čistě americké finále mezi Sebastianem Kordou a jedním z dvojice Tommy Paul/Ben Shelton. To už neplatí po čtvrtfinálové skreči Kordy v zápase s Khachanovem kvůli zranění pravého zápěstí.
Věc v 90. letech minulého století často vídaná se od roku 2000 odehrála pouze na US Open 2002, kde ve finále porazil Pete Sampras Andre Agassiho a získal tak svůj poslední 14. vavřín z turnajů velké čtyřky.