Daniil Medveděv může přijít o Wimbledon

Zdroj fotky: Getty Images

I přesto, že ATP i WTA na rozdíl od jiných sportovních organizací povolily ruským a běloruským tenistům účastnit se jimi pořádaných turnajů, nyní hrozí, že se reprezentanti těchto zemí nebudou moci představit na blížícím se Wimbledonu. Důvodem jsou obavy britské vlády. Jakákoliv výhra ruského sportovce by podle ní totiž mohla podpořit profil ruského prezidenta Vladimira Putina, který je zodpovědný za ruskou invazi na Ukrajině. Z preventivních důvodů se tedy uvažuje i o neúčasti jednoho z horkých favoritů na wimbledonský titul, světové dvojky Daniila Medveděva.

The All-England Club (AELTC), tenisový oddíl, na jehož kurtech se tradičně koná nejstarší a nejslavnější turnaj světa, je držitelem statusu nezávislosti. V praxi to znamená, že jeho zástupci mají právo činit podobná rozhodnutí, mezi něž patří i to, kdo z tenistů se na wimbledonských kurtech představí a kdo ne. I přesto, že ženská i mužská tenisová organizace povolily ruským a běloruským tenistům účast na turnajích pod podmínkou absence národní vlajky a hymny, AELTC nyní uvažuje o tomto bezprecedentním kroku, a to rozhodnutí o neúčasti tenistů Ruska a Běloruska. Na rozdíl od ATP i WTA má AELTC mnohem větší pravomoci a svobodu, proto je pravděpodobné, že se k tomuto kroku uchýlí, pokud ruští a běloruští sportovci nesplní podmínky stanovené britskou vládou.

Britský ministr sportu Nigel Huddleston již v březnu řekl, že pokud ruští a běloruští sportovci neujistí veřejnost, že nepodporují prezidenty Ruska a Běloruska a nejsou s jejich osobami spojeni jakkoliv jinak, je možné, že se Wimbledonu, který letos začíná 27. června, nebudou moci zúčastnit. V minulém týdnu své požadavky Huddleston ještě doplnil. „Rádi bychom dostali od hráčů písemnou deklaraci, že od Putina, Ruska a Běloruska nedostávají žádné finanční prostředky a nebudou činit žádné komentáře podporující tyto země a ruského prezidenta,“ řekl britský premiér.

Tento krok by se nejvíce dotkl právě současné světové dvojky a ruského rodáka Daniila Medveděva. Ten před několika dny podstoupil operaci kýly a podle svých slov bude na kurtu chybět měsíc až dva. Turnaj je pro něj v ohrožení tedy nejen z důvodu obav britské vlády, ale také ze zdravotních důvodů.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full