Realitní investor Matija Pecotič si odskočil z práce pro první vítězství na ATP

Zdroj fotky: ATP

Tenis a sport obecně často píšou neuvěřitelné příběhy. Jeden z nich má na svém kontě Matija Pecotič. 33letý chorvatský tenista se přihlásil do turnaje ATP 250 v Delray Beach. Nakonec jako náhradník prošel dvoukolovou kvalifikací a v prvním kole získal premiérové vítězství, kvůli kterému si musel vzít volno v práci.

Matija Pecotič se narodil v Bělehradu v tehdejší Jugoslávii, ale už ve třech letech se s rodinou přestěhoval na Maltu. Tam ho k tenisu přivedl jeho otec. Přestože se mladému Matijovi dařilo, hrál pouze národní ligu a nikdy pořádně necestoval po turnajích ani neměl trenéra. Dařilo se mu i v jiných sportech. V házené se dostal do evropského výběru, i tak dostal přednost tenis. "Moji rodiče byli přísní. Nechali mě dělat spoustu věcí, pokud byly známky ve škole dobré," zmínil Chorvat.

Když ukončoval svá studia na střední škole přemýšlel, co s životem dál. Na svém kontě měl tři mezinárodní turnaje a zatímco hodně juniorů vyhořelo, on byl nadšený do tenisu jako malé dítě. Přestože za sebou neměl oporu v podobě výrazných juniorských výsledků, podal si přihlášku na několik univerzit do USA. Nakonec se stal součástí týmu Princeton University, pro který si ho vyhlédl tamní trenér. V univerzitní lize Ivy League byl třikrát zvolen nejlepším hráčem soutěže a v jeden moment držel sérii dvaceti dvou vítězných utkání v řadě. Stal se nejenom kapitánem týmu, ale i univerzitní hvězdou.

Do profesionálního tenisu prokoukl až po studiích na vysoké škole v roce 2014. V roce 2016 ovšem přišly zdravotní trable, po kterých už se tenisu na plný úvazek nevěnoval. Sice se ještě snažil o návrat v roce 2019, kdy se vyšplhal zpátky do TOP 300 (nejlépe byl v listopadu 2015 205. na žebříčku), ale kvůli pandemii Covid-19 neodehrál téměř nic v následujícím roce 2020. Poměrně početný byl ještě rok 2021, o něco méně minulý rok (tři turnaje - challenger v Orlandu, kvalifikace v Umagu a Winston-Salemu), kde však například v kvalifikaci v Umagu deklasoval 6:0, 6:1 Stefana Travagliu.

Náhradník do kvalifikace

Jako náhradník se vítěz 12 ITF turnajů (deseti v singlu, dvou v deblu) a 784. tenista světa přihlásil na turnaj do Delray Beach. Přestože už se Matija Pecotič především věnuje své práci ve firmě zaměřené na investice do nemovitostí, hlásí se občasně na turnaje v okolí. V Delray Beach už to vypadalo, že se na něj štěstí neusměje a do kvalifikace se nedostane. Třicet minut před začátkem však zjistil, že se odhlásil Japonec Yosuke Watanuki a Chorvat, který reprezentoval svoji zemi i na United Cupu, se tak přeci jen dostal na kurt.

To nebylo všechno. Pecotič nehrál vůbec druhé housle. Nejprve to poznal 222. hráč světa Stefan Kozlov. V úvodní sadě zvládl Chorvat lépe tiebreak a druhý set skončil předčasně, když Kozlov za stavu 5:5 zápas skrečoval. V druhém kole musel otáčet vývoj utkání z 0-1 na sety, ale i to zvládl a postoupil přes, bývalého čtvrtfinalistu Australian Open, Tennyse Sandgrena poprvé v životě do hlavní soutěže turnaje ATP.

Vítězství nad bývalým hráčem TOP 10 a potřeba dalšího volna

Třetího amerického protivníka potkal v úvodním kole hlavní soutěži. Bývalá světová osmička, Jack Sock (ATP 143), vedla v úvodu 4:0. Následně se Matija Pecotič, který společně s Petrou Marčinko nastoupil na United Cupu do smíšené čtyřhry proti francouzské dvojici Ponchet/Roger-Vasselin, začal dotahovat, ale set přesto 4:6 prohrál. Další dva vyhrál poměrem dvakrát 6:2 a připsal si ve třiceti třech letech první triumf na okruhu. Celkově si v zápase připsal 10 es, 30 winnerů a odvrátil šest z osmi brejkbolů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tennis TV (@tennistv)

"Rozhodně jsem nečekal, že vyhraji, ale také jsem nešel do zápasu s tím, že jistě prohraji. Musíte být realističtí. Toto je bývalý hráč TOP 10 s neskutečným množstvím zkušeností a skvělým servisem. Bylo by arogantní, kdybych si myslel, že přijdu a vyhraji," řekl po zápase, do kterého měl připravené dva/tři herní systémy, díky kterým bude šance vyhrát.

"Odešel jsem dnes brzy z práce. Šéf mě pustil, musel jsem napsat e-mail celému svému týmu. Budu ale muset požádat o další volný den na zítřek," komentoval Matija Pecotič po premiérovém vítězném utkání i výhled na další kolo, kde se střetne s Marcosem Gironem (ATP 55). S volnem určitě nebude problém, protože samotný Chorvatův šéf celý zápas pozoroval z hráčova boxu. 70letý šéf s Chorvatem i občas trénuje a je dlouholetým přítelem jeho slovenského trenéra Dominika Hrbatého.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full