Skandinávie na vzestupu! Vše začalo díky Wozniacké, myslí si Ruud

Zdroj fotky: Getty Images

V minulosti Bjorn Borg, Caroline Wozniacká či Molla Malloryová. Nyní na skandinávské legendy navazují nové tváře a že jich není vůbec málo! Podívejme se společně na stručnou exkurzi do minulosti, ale především na současnost a budoucnost, kterou nám Seveřané mohou přinést.

Exkurze do minulosti

Skandinávie se může chlubit několika skvělými jmény, která mají své místo v tenisové historii. Velkou stopu zanechala v první polovině dvacátého století Norka Molla Malloryová, která osmkrát triumfovala v singlu na US Open, dvakrát opanovala ženskou čtyřhru a třikrát si odvezla trofej pro šampiony mixu.

Mezi švédskými velikány je těžké vybrat pouze jedno jméno. Björn Borg má na svém kontě jedenáct grandslamových trofejí, které posbíral pouze na French Open a ve Wimbledonu. Pozoruhodné výkony předváděl Mats Wilander, který zvedl nad hlavu sedm grandslamových trofejí. Wimbledon v singlu nikdy nevyhrál, v roce 1986 slavil alespoň ve čtyřhře. Úspěchy slavili i Stefan Edberg či Robin Söderling.

Dánové se mohou pyšnit Kurtem Nielsenem, který byl dvojnásobným wimbledonským finalistou. Zároveň je také jediným Dánem, který si doposud zahrál grandslamové finále. Mezi ženami nelze zmínit nikoho jiného než Caroline Wozniackou, která Seveřany vrátila na tenisové výsluní. Dánská tenistka byla přes 70 týdnů světovou jedničkou, vyhrála 30 turnajů na okruhu WTA včetně Australian Open a Turnaje mistryň. Svou profesionální kariéru ukončila zkraje roku 2020, loučila se na Australian Open.

„Určitě jsme více vidět díky Caroline Wozniacké. Ona byla světová jednička, vyhrála grandslam. Myslím, že ona to tak trochu celé odstartovala,“ myslí si Casper Ruud, aktuálně nejvýše umístěný Seveřan na světovém žebříčku.

Rivalita Ruuda s Runem je trhákem současnosti

Norský tenista Casper Ruud má za sebou tři grandslamová finále, postupně si zahrál s Nadalem, Alcarazem a Djokovičem. Všechny pokusy o zisk prvního majoru však nevyšly.

„Výsledek mě mrzí. Ale zažil jsi tu neuvěřitelných pár let. Byl jsi jedním z nejkonzistentnějších hráčů na světě. Přeji ti, abys vyhrál proti komukoli, kromě mě. Když prohraju dřív na slamu, můžeš ho vyhrát ty. Žádný problém,“ vtipkoval po rekordní výhře Djokovič. „Jsi jeden z nejlepších lidí na turné. Hráči, trenéři, všichni tě respektují a mají tě rádi. A to z velkého důvodu. Musel jsem to říct, protože mám opravdu pocit, že v dnešním světě je důležité si všimnout, když má někdo skutečné lidské hodnoty,“ vzkázal na jeho adresu třiadvacetinásobný grandslamový šampion.

Ruud má však ve čtyřiadvaceti letech na kontě 10 trofejí z turnajů na okruhu ATP, všechny z úrovně 250 a převážnou většinu z antukových podniků. To vůbec není špatný základ.

Boj o nejúspěšnějšího Skandinávce současnosti bude s Ruudem nejspíše svádět Holger Rune. O čtyři roky mladší Dán předvádí svůj talent a ve dvaceti letech má na kontě mnoho tenisových úspěchů. Na okruhu dokázal vybojovat už čtyři trofeje, včetně té z tisíckovy v Paříži, kde ve finále udolal Djokoviče. Na turnajích velké čtyřky se stále teprve oťukává. Letošní Wimbledon bude teprve osmým startem na grandslamu, maximem jsou zatím dvě čtvrtfinálové účasti z Paříže v letech 2022 a 2023, v obou případech mu stopku v turnaji udělil právě Ruud.

„Holger hraje agresivně. Hraje nebojácně. Někdy hraje skvěle a trefuje ty nejkrásnější winnery, nejkrásnější dropshoty, jaké může kterýkoli hráč trefit. Jiné dny udělá více chyb než obvykle. Je jedním z nejmladších hráčů na turné. Už teď patří k nejlepším na světě, takže má patnáct let na to, aby se zlepšoval a zlepšoval a zlepšoval,“ vzkázal Ruud na adresu světové šestky.

Další tenisté ze Skandinávie v TOP 100

V první stovce světového žebříčku operují i dvě švédská jména. Mezi muži se poměrně daří Mikaelu Ymerovi, ten byl v dubnu letošního roku padesátý na světě, nyní se propadl na 63. pozici. Jeho nedávnou účast na turnaji v Lyonu doprovázely kontroverze, podrobněji si o jeho problémech na francouzském podniku můžete přečíst zde. Jeho maximem na grandslamu je třetí kolo z Australian Open 2021.

Druhé švédské jméno v elitní stovce najdeme v žebříčku WTA. Rebecca Petersonová už je ostřílenou tenistkou. Dvě trofeje vlastní z turnajů odehraných v roce 2019. Na výsluní se dere ještě jedna Seveřanka, která stojí za zmínku. Dánka Clara Tausonová se dostala do hledáčku tenisových fanoušků díky výhře juniorského Australian Open v roce 2019, přechod mezi seniorky sice není žádná procházka růžovou zahradou, ale Tausonová zvládá první krůčky velmi dobře. Na kontě má už dva vyhrané turnaje, a to dokonce z roku 2021, kdy jí bylo teprve osmnáct let. Začátkem roku 2022 byla dokonce klasifikována jako 39. na světě, ale ve větším rozletu ji zbrzdila zranění, kvůli kterým přišla o Roland Garros a vzdala první kolo ve Wimbledonu. Letos se pomalu vrací zpět do tempa, pěkným milníkem může být podařená kvalifikace na pařížském grandslamu a následný postup turnajem, který se zastavil až ve třetím kole.

Má skandinávský tenis budoucnost?

Pár jmen můžeme vytáhnout i z juniorského žebříčku, kde je hned několik Seveřanů, kterým se daří a velmi daleko došli i na juniorských grandslamech.

Mezi chlapci je nejvíce vidět sedmnáctiletý Švéd Kevin Edengren, který se účastnil juniorského Australian Open i French Open. Lépe se mu dařilo v Paříži, kde prošel do druhého kola, kde ho vyřadil pozdější čtvrtfinalista Schwaerzler. Norskou vlajku drží v juniorech Nicolai Budkov Kjaer, který se ještě na grandslamech neobjevil. Šestnáctiletý tenista je momentálně juniorskou jednatřicítkou. V první padesátce juniorského pořadí je i Švéd Max Dahlin, který má za sebou už pár povedených turnajů na okruhu ITF. Sedmnáctiletému tenistovi se například vydařil turnaj v Kalmaru, kde se musel až ve finále sklonit před Monačanem Lucasem Catarinou.

Dívky mají jmen na světovém juniorském žebříčku poměrně málo. Nejvýše drží skandinávský prapor Rebecca Munková Mortensenová. Mladá hráčka dokonce sbírala cenné zkušenosti i v Poháru Billie Jean Kingové. Poměrně se jí podařilo i juniorské Roland Garros, ve kterém dokráčela do čtvrtfinále a po dvouhodinové bitvě se musela sklonit před svou soupeřkou. Sedmnáctiletá Dánka však hraje velmi dobře a stojí za to ji v následujících měsících sledovat.

Suma sumárum skandinávský tenis zažívá v posledních letech obrovský vzestup. Novou generaci tenistů vedou Ruud s Runem a i na nich záleží, jak moc se bude bílý sport v těchto zemích dále rozvíjet.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full