Hráč týdne: Zdeněk Kolář

zdroj fotky: Getty Images

Zdeněk Kolář prožil životní turnaj své kariéry. Na probíhajícím Roland Garros jsme mohli vidět několik skvělých výkonů a mezi nimi právě i pětadvacetiletého českého tenistu. Dokázal si, že může hrát s těmi nejlepšími. Za svůj srdnatý výkon si zaslouží titul hráče týdne.

Kvalifikační snaha v Jižní Americe na začátku roku

Pokud ještě stále o některém z elitních českých hráčů můžeme tvrdit, že je to antukář, tak stoprocentně o Zdeňku Kolářovi. Vždyť za poslední 3 roky odehrál téměř 80 % svých utkání právě na červeném podkladu. Nebylo tedy divu, že pro Koláře začala antuková sezóna hned po Australian Open, kde vypadl v druhém kole kvalifikace s Italem Flaviem Cobollim.

Po podniku v Santa Cruz na konci ledna následoval triptych turnajů ATP (Córdoba, Buenos Aires, Santiago). Zdeněk Kolář se snažil skrz kvalifikaci probojovat do hlavních soutěží, ale vždy již první zápas znamenal konečnou, takže jsme ho v dalších bojích neviděli.

Podařené challengery v dubnu

Především dva výsledky v dubnu mu musely dodat sebevědomí do dalších turnajů. Na challengerech v portugalském Oeiras a italské Barlettě zaznamenal semifinále. V duelech o postup do finále ho zastavili dva Portugalci a pozdější vítězové daného turnaje Gastao Elias v Portugalsku a Nuno Borges v Itálii.

Úspěšná kvalifikace v Paříží a vítězný debut

Jako 24. nasazený porazil v prvním zápase Itala Federica Gaia 6-1, 7-6. V druhém kole kvalifikace musel sehrát třísetový zápas. Altug Celikbilek z Turecka odehrál velmi dobré utkání a zejména ve druhém setu, který získal v tiebreaku, byl o chlup lepší. Třetí set si ale Zdeněk pohlídal jasně 6:1 a jen jeden zápas ho dělil od premiérové účasti v hlavní soutěži grandslamu. Zde na něj čekal soupeř nejblíže žebříčkově postavený. Ital Franco Agamenone se prezentoval dobrou formou, když na konci dubna vyhrál challenger v Římě. Zdeněk Kolář vstupoval do zápasu určitě sebevědomější, jelikož svého soupeře porazil na challengeru v Mauthausenu začátkem května. Po setech 6-3, 6-4 se mohl český tenista radovat.

Los mu přisoudil do prvního kola Francouze Lucase Pouilleho. Bývalá světová desítka těžko hledá svoji bývalou formu, kterou oplýval před zraněním pravého lokte, kvůli němuž vynechal rok a půl. I přes nevýrazné výkony zvládl na Masters v Madridu porazit Karena Khachanova ve dvou sadách, a tak se dal čekat napínavý duel s českým tenistou. Zdeněk Kolář zvítězil 3:1 na sety, ale například poměr celkově získaných míčů vyzněl jen o dva lépe pro Čecha, což dokazuje vyrovnanost zápasu.

Za odměnu Tsitsipas

Po úspěšně zvládnuté premiéře čekal na Koláře ve druhém kole Řek Stefanos Tsitsipas, nasazená čtyřka. Stefanos Tsitsipas byl jasný favorit, ale co předváděl v ten den Zdeněk Kolář, tomu nevěřil nejeden fanoušek. Vítězné údery, neskutečně přesné a účelné kraťasy, to vše s neuvěřitelnou pohodou. Byl všude a přiváděl Řeka k šílenství. Neskutečnou bojovností si získal na svou stranu i ochozy na kurtu Suzanne Lenglenové. Ty dokonce skandovaly jeho jméno.

O tom, že to byl životní zápas, svědčí neskutečná vyrovnanost, 167-161 na celkové vyhrané výměny ve prospěch turnajové čtyřky. V prvním setu ztratil Kolář jeden servis a Řek slavil poměrem 6-3. Ve druhém už se breaknuli navzájem a sadu musel rozhodnout tiebreak. Za stavu 7-6 si vypracoval Kolář setball, ale nakonec 10-8 vyhrál Stefanos. Třetí dějství už však zaslouženě padlo do rukou rodáka z Bystřice nad Pernštejnem 7-6 (7-3 v tiebreaku). Zápas bavil a extrémní vyrovnanost přetrvávala, jelikož i čtvrtý set došel do tiebreaku. Zdeněk Kolář si vypracoval vedení 6-2 a čtyři možnosti uzavřít set. Ani jednu nevyužil, a přestože odvrátil první matchball, tak druhý už Tsitsipas uhrál, zvítězil poměrem 9-7 a celkově se skórem 3-1 na sety uzavřel tento zápas.

Zdeněk Kolář se nemá rozhodně za co stydět. Předvedl neuvěřitelný výkon a dokázal si, že může hrát vyrovnaně s těmi nejlepšími. Přejeme mu, ať na tento týden naváže. Rozhodně totiž má na to, aby doplnil Jiřího Veselého a Jiřího Lehečku v elitní stovce žebříčku.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full